Кметът на Община Дупница д-р Първан Дангов издаде официална заповед, с която се въвеждат строги ограничения в ползването на питейна вода на територията на цялата община. Драстичната мярка се налага поради силно намаления дебит на водоизточниците за питейно-битово водоснабдяване. Основната цел на местната администрация е спешното ограничаване на разхода на ценния ресурс по време на летните засушавания.

Ситуацията в Югозападна България остава силно усложнена, след като през изминалите периоди няколко села в района бяха принудени да преминат на режим на водата. Към настоящия момент подобни рестрикции за питейната вода вече са в сила и на територията на съседните общини Кюстендил, Кочериново и Бобошево, което показва регионалния мащаб на засушаването.

Със заповедта на кмета изрично се забранява използването на вода от мрежата за дейности, които не са пряко свързани с битовите нужди. Санкции ще се налагат за поливане на зелени площи, миене на улици, тротоари, дворове, както и за почистване на автомобили и пране на килими. При необходимост от извършване на тези дейности, гражданите трябва да използват законно регистрирани собствени алтернативни водоизточници.

Контролът по изпълнението на разпоредбите ще бъде изключително строг, като нарушителите ще се санкционират съгласно действащата Наредба за обществения ред. Общинското ръководство призовава жителите за висока гражданска отговорност и разумно потребление. Местната власт апелира и за своевременно подаване на сигнали при установяване на водопроводни аварии или течове, за да се ограничат максимално загубите по мрежата.