Президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи безпрецедентна заплаха за пълно унищожение на Иран след поредната вълна от военни сблъсъци в региона на Персийския залив. В официално изявление в социалната си мрежа Truth Social американският лидер обвини Техеран в грубо и повторно нарушение на наскоро сключеното рамково споразумение за прекратяване на огъня. Тръмп подчерта, че при последваща ескалация Вашингтон ще бъде принуден по военен път да довърши започнатото, като предупреди, че в такъв случай Ислямската република вече няма да съществува.
Острият коментар на Белия дом последва мащабна операция на Централното командване на въоръжените сили на САЩ (СЕНТКОМ), което нанесе серия от ответни въздушни удари по ирански военни цели. Операцията е била насочена срещу десет ключови обекта във и по протежение на стратегическия Ормузки проток, включително позиции на противовъздушната отбрана, складове за безпилотни летателни апарати и ракети, както и брегова радарна инфраструктура. По данни на американското командване атаката е пряк отговор на ирански удар със снаряд срещу търговския танкер „Кику“, плаващ под панамски флаг.
В отговор на американската офанзива Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) предприе бързи контрадействия, като атакува американски военни бази на територията на съюзническите държави Кувейт и Бахрейн. Според официално изявление на Техеран съвместни сили на военноморската и военновъздушната авиация са изстреляли ракети и дронове срещу военновъздушната база „Али ас Салем“ и щаба на Пети американски флот в Мина Салман. Местните власти в Кувейт потвърдиха задействането на системите за противовъздушна отбрана, а в Бахрейн бяха включени предупредителни сирени за гражданска защита.
Настоящата размяна на удари е втората сериозна криза след подписването на двустранното рамково споразумение по-рано този месец и заплашва изцяло да провали дипломатическите усилия за стабилизиране на Близкия изток. От КГИР обвиниха Вашингтон в първоначално нарушаване на договореностите за свободно корабоплаване и предупредиха, че всяка следваща чужда агресия ще срещне още по-опустошителен отговор. Ситуацията в региона остава критична, а военните сили на двете държави са приведени в състояние на пълна бойна готовност.
Все още няма коментари. Бъдете първи.