На 1 декември светът обединява сили в борбата срещу ХИВ/СПИН. Тази година кампанията, организирана от Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS), е фокусирана върху темата за неравенствата и връзката им с разпространението на ХИВ и други пандемии.

Идеята за Световен ден за борба със СПИН се ражда през 1988 г. СЗО обявява 1 декември за ден, в който да се обърне внимание на глобалното разпространение на ХИВ и да се насърчи солидарността с хората, живеещи с вируса. Оттогава насам този ден се превърна в платформа за информиране, превенция и борба със стигмата, свързана с ХИВ/СПИН.

Днес, повече от три десетилетия по-късно, ХИВ продължава да бъде сериозен проблем за общественото здраве. СЗО подчертава, че социалните неравенства, дискриминацията и липсата на достъп до здравеопазване са сред основните причини за разпространението на вируса.

Кампанията за 2024 г. призовава за по-справедлив свят, в който всеки има равен достъп до превенция, лечение и грижи. Целта е да се премахнат бариерите, които пречат на хората да се грижат за своето здраве и да се постигне един свят без СПИН.

Като граждани, можем да допринесем за тази кауза, като се информираме за ХИВ/СПИН, подкрепяме организациите, работещи в тази област, и говорим открито за проблема. Заедно можем да създадем по-добро бъдеще за всички.