Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви официално, че през месец март следващата година страната ще стартира процеса по свикване на „много кратка“ задължителна военна служба. Държавният глава направи изявлението по време на мащабно посещение във военната база в Батайница край Белград. Преди реалното зачисляване на първите набори обаче, Скупщината и компетентните ведомства трябва изцяло да приключат всички подготвителни административни и законови процедури.

Настоящото решение потвърждава по-ранните стратегически намерения на Белград за възстановяване на казармата под формата на интензивно обучение с продължителност от 75 дни. Промяната ще засегне пряко мъжете на възраст до 30 години, които досега бяха освободени от подобно задължение. Новата политика бележи рязък обрат в отбранителната доктрина на западната ни съседка, която в продължение на десетилетие разчиташе изцяло на платена армия.

Историческата справка показва, че сръбските въоръжени сили станаха изцяло професионални на 1 януари 2011 година след решение на парламента. Оттогава досега попълването на армейските редици се извършваше единствено на доброволен принцип от професионални войници и офицери. Нарастващото геополитическо напрежение в региона обаче принуди военното планиране да потърси механизми за разширяване на боеспособния резерв на страната.

Новината за връщането на набора беше съобщена паралелно с провеждането на демонстрация на съвременно въоръжение и бойна техника на военното летище „Полковник-пилот Миленко Павлович“. На плаца в Батайница бяха представени нови самолети и хеликоптери от състава на Военновъздушните сили, както и високоточни ракетни системи с китайско, американско и руско производство. Програмата завършва с провеждането на мащабни тактически стрелби с бойни боеприпаси на специализирания полигон „Пасулянске ливаде“.