Колекторските фирми, които купуват задължения на гражданите, вече ще подлежат на лицензиране от Българската народна банка (БНБ), а събирането на вземанията ще става по строги правила. Това съобщи в Пловдив министърът на правосъдието Георги Георгиев, след като новият Закон за колекторските фирми бе приет вчера от Народното събрание.
„Колекторските фирми купуват десетки милиони кредити от банки. Затова се въвеждат изключително строги изисквания и ще се прави най-сериозната възможна процедура за проверка от държавата, за да стане една фирма колекторска. Те ще минават на лицензионен режим пред БНБ, което е много сериозно“, обясни министър Георгиев.
С новия закон се въвеждат строги правила относно начина, по който колекторите ще събират вземанията. Забранява се тероризирането на гражданите чрез обаждания след 20:00 часа, в почивни и празнични дни. Вече ще бъде задължително колекторите да разясняват правата на гражданите за оспорване на задължението, включително да ги информират, че кредитът е погасен по давност или че имат право да потърсят съдебна защита.
Целта на Закона за колекторските фирми е да се сложи край на терора над гражданите чрез въвеждането на ясни етични стандарти. Освен това, правомощията на Комисията за защита на потребителите (КЗП) се разширяват, като тя вече ще може да поиска отнемане на лиценза на колекторска фирма, която не спазва установените правила.
Министър Георгиев допълни, че по отношение на бързите кредити се подготвя нов закон, по друга директива, която задължава България да приеме нови правила до края на годината.