В Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е постъпило уведомление, че „Уни Енерджи” ООД има намерение да придобие едноличен пряк контрол върху „НИС Петрол” ЕООД. Очаква се тази сделка да окаже значително влияние върху няколко пазара в България – производство, внос, съхранение, търговия на едро и търговия на дребно с горива.

Придобиването идва, след като в края на миналия месец сръбската петролна компания НИС (Naftna Industrija Srbije) обяви, че продава бизнеса си в България. Като основна причина за решението бяха посочени оперативни затруднения в страната. НИС оперира 22 бензиностанции в България под марката „Газпром”. Около 45% от НИС са собственост на „Газпром нефт”, а приблизително 11% принадлежат на компанията майка „Газпром”. Сръбското правителство притежава близо 30%, а останалите акции са разпределени сред дребни акционери.

„Уни Енерджи” ООД е един от съдружниците в „Авиа България” ООД – компанията, която развива веригата бензиностанции „Авиа” (Avia). Ако сделката бъде одобрена от КЗК, това ще доведе до консолидация на пазара на дребно с горива и ще създаде нов, силен играч. Информирайте се за подробности около сделката и следете развитието ѝ на нашия уебсайт.