Въвеждането на еврото в България протича с добри темпове, без индикации за изкуствено завишаване на цените, като евентуалните закръгляния са под 1%. Това съобщи Владимир Иванов, председател на Координационния център към Механизма за еврото, по време на редовен брифинг в Министерския съвет за периода 12–16 януари.
Към момента над 58% от левовия паричен агрегат вече е изтеглен от обращение, което е значителен ръст спрямо предходната седмица (48%). По думите на Иванов страната ни се движи със скоростта на Хърватия и Словакия. Очаква се до края на месеца да бъде осигурено пълно покритие с евробанкноти и монети в цялата страна.
Държавните регулатори отчитат интензивен контрол върху търговските обекти:
-
НАП е извършила 2774 проверки в периода 5–18 януари, обхващайки хранителни магазини, салони за красота, хотели и фитнеси. Установени са 25 нарушения и са издадени 48 наказателни постановления на обща стойност 125 хил. евро.
-
КЗП е осъществила 164 проверки, като са сключени 26 споразумения и са стартирани 34 административно-наказателни преписки.
-
БАБХ е инспектирала 22 обекта на стоковите тържища, издавайки 5 предписания и едно разпореждане за спиране на дейност.
От НАП уточниха, че случаят с фризьорски салон в Бургас, повишил цените си с 291%, е изолиран инцидент, а не масова практика. В малките населени места, като село Мрамор, са регистрирани единични сигнали за отказ за приемане на евро, на които общинските центрове реагират незабавно.
След отпускането на 25 млн. евро оборотен кредит от правителството, обмяната на валута в пощенските клонове протича нормално. За отчетната седмица са извършени близо 21 000 операции на стойност 34 млн. лв., като липсват сигнали за технически или организационни проблеми.
На международните пазари се наблюдава стабилизация на суровините, включително при зърното, захарта и какаото. На вътрешния пазар потребителската кошница е нараснала с 1,5 евро за седмица, достигайки 53 евро. Експертите подчертават, че този ръст е по-нисък от миналогодишния и се дължи изцяло на сезонни фактори, а не на смяната на валутата. Много търговци са избрали да закръглят цените надолу в полза на потребителите.
Все още няма коментари. Бъдете първи.