Столичният общински съвет (СОС) прие на свое официално заседание становище по проекта на бизнес план на „Софийска вода“ АД за периода 2027-2031 г. С това решение местният парламент на практика позволява окончателното одобряване на разчетите от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) без допълнителни корекции.

Според данни, изнесени от политическата формация „Изправи се.БГ“, стратегическият документ предвижда увеличение на цената на ВиК услугите с 43% в рамките на следващия петгодишен период.

Градските съветници отхвърлиха алтернативното предложение на общинския съветник Войслав Тодоров планът да бъде върнат на концесионера за пълна преработка заради икономическа необоснованост. Становището в подкрепа на бизнес плана беше прието с мнозинство от 36 гласа „за“, три гласа „против“ и четирима „въздържал се“. Против текстовете гласуваха единствено вносителят на възражението и независимите съветници Ваня Григорова и Иван Алексиев.

Икономическите параметри в одобрения разчет сочат, че комплексната цена за битовите потребители ще нарасне от 2,11 евро на 3,02 евро за кубичен метър с включен ДДС. Тъй като базовата цена подлежи и на ежегодна допълнителна индексация с натрупаната инфлация, реалното изражение върху месечните сметки на софиянци ще бъде още по-високо.

Заложеният финансов резултат на дружеството за периода предвижда нетна печалба от 160 млн. евро, като по-голямата част от сумата ще бъде насочена към френската компания, която е мажоритарен собственик на столичното водно дружество.

Опозицията в съвета алармира, че сериозното поскъпване на услугата няма да бъде обвързано с реално подобряване на инфраструктурата и намаляване на авариите в града. Според критиците на бизнес плана загубите по водопреносната мрежа остават една трета от общото потребление, докато разходите на дружеството растат с 80 млн. евро без детайлно аргументиране.

Предложенията за налагане на регулации върху нормата на възвръщаемост и за въвеждане на защитни мерки за уязвимите домакинства не срещнаха необходимата подкрепа от страна на управляващото мнозинство.