Цената на кафе „Арабика“ достигна 320,10 щатски цента за половин килограм на борсата в Ню Йорк – най-високото ниво от близо половин век. Предишният рекорд е регистриран през 1977 г. със стойност от 337,50 щатски цента.
Основната причина за покачването е рекордната суша в Бразилия, най-големия производител на кафе в света. Експертите предупреждават за възможен спад в производството през 2025/2026 г., което създава сериозни опасения на пазара.
Освен климатичните проблеми, геополитическите фактори като прекъсванията в Червено море, потенциалните мита на САЩ и новите регулации на ЕС относно обезлесяването също влияят върху цените.
Фермерите предпочитат да задържат част от продукцията си, ограничавайки предлагането на местния пазар. Високото търсене допълнително поддържа ценовото напрежение.
Междувременно проблеми с доставките на кафе „Робуста“ – по-евтиният заместител, използван за разтворимо кафе – също засилват турбуленцията на пазара. Във Виетнам, вторият по големина износител на кафе, цената на „Робуста“ на борсата в Лондон достигна 5 829 долара за тон през септември, преди да се стабилизира около 5 200 долара за тон.
Глобалният пазар на кафе е изправен пред сложна динамика, продиктувана от комбинация от климатични и икономически предизвикателства.
Все още няма коментари. Бъдете първи.