От събота Центърът за градска мобилност (ЦГМ) в София актуализира цените за престой в наказателните паркинги. Новите тарифи за лек автомобил са 4 лева на час, а за джип – 5 лева.

Таксата ще се начислява за всеки започнат час от денонощието, което води до значително увеличение на разходите за неспазване на правилата за паркиране.

Преди повишението, цената за престой на лек автомобил в наказателен паркинг беше 2 лева на час, а за джип – 3 лева.

В София има три наказателни паркинга, в които се извършва репатриране на автомобили, нарушаващи Закона за движение по пътищата и Наредбата за организация на движението. Адресите на тези паркинги са:

  • жп гара „Подуяне“, бул. „Генерал Данаил Николаев” №57, предгарово пространство
  • бул. „Христофор Колумб” и ул. „5030”
  • ул. „691” и бул. „Цар Борис III” №128

Принудителното преместване на автомобили се извършва, когато превозното средство е спрявано в нарушение на правилата за паркиране, когато не е платена поставената скоба, или след изтичането на работното време на зоната за платено паркиране.

Репатрирането може да се осъществи и по разпореждане на контролните органи.

Тези мерки и увеличените такси са част от усилията за по-добро управление на градската мобилност и намаляване на нарушенията в зоните за платено паркиране.