post_add Добави новина
КЕВР започва извънредна проверка заради сигнали за завишени сметки за ток
Парите 04.02.2026

КЕВР започва извънредна проверка заради сигнали за завишени сметки за ток

Регулаторът и Министерството на енергетиката влизат в електроразпределителните дружества за спешна инспекция

Със заповед на председателя на КЕВР Пламен Младеновски енергийният регулатор започва извънредна проверка след медийни публикации и сигнали за завишени сметки за електроенергия на битови потребители. Сигналите засягат фактури за декември 2025 г. и януари 2026 г. от клиенти в различни региони на страната, съобщиха от пресцентъра на Комисията.

Проверката се извършва на основание Закона за енергетиката и Наредба № 3 за лицензиране на дейностите в сектора. Тя ще бъде проведена съвместно с експерти от Министерството на енергетиката, като всяка институция ще упражни правомощията си в рамките на закона. Още днес екипи на министерството и регулатора влизат в електроразпределителните и електроснабдителните дружества в страната.

Основен приоритет на проверяващите е да установят дали компаниите спазват стриктно издадените им лицензии. Инспекцията ще обхване коректността на фактурите, отчетните периоди, прилагането на утвърдените цени за клиентите и други показатели, заложени в Общите условия за предоставяне на услуги.

След приключване на проверката ще бъде изготвен констативен протокол и подробен доклад, който ще бъде разгледан на заседание на регулатора. При установени нарушения КЕВР ще наложи административно-наказателни мерки, за да гарантира качеството на услугите и защитата на потребителските права.

history

Последна актуализация

04.02.2026 |
schedule 12:01
Росен Димитров

Росен Димитров

verified Автор

Коментари (0)

Все още няма коментари. Бъдете първи!

Добави коментар