Проучване, поръчано от ДПА и проведено от социологическата агенция YouGov, показва, че 34% от германците се притесняват, че изкуственият интелект може да застраши техния трудов статус.

Според данните, публикувани от германската новинарска агенция, 62% от анкетираните не споделят тези опасения. Допитването, проведено в средата на август 2025 г., обхваща 2175 души и е представително за населението на Германия.

Резултатите показват, че няма значителни разлики в нагласите спрямо политическите пристрастия, но градските жители и хората с ниско ниво на образование изразяват по-голяма загриженост за възможността да бъдат заменени от изкуствен интелект.

Според проучване на икономическия институт Ifo от юни 2025 г., 27% от германските компании очакват загуба на работни места през следващите пет години заради напредъка на ИИ, докато само 5% предвиждат създаване на нови работни места. Две трети от компаниите не очакват значителни промени.

От пускането на първия голям езиков модел ChatGPT от OpenAI през ноември 2022 г., развитието на изкуствения интелект отбеляза значителен прогрес.

Новите модели подобриха своята логика, ефективност и способност за обработка на текст, изображения, аудио и видео. В Европа обаче основен акцент пада върху въпросите за сигурност и защита на данните, отбелязва ДПА.