BMail Cloud Formi Агенция Regionite
post_add Добави новина
БНТ проверява скандал със свалена украинска значка на гост
Региони 01.05.2026

БНТ проверява скандал със свалена украинска значка на гост

БНТ започва проверка след сигнал, че гостът Павел Павлов е бил принуден да свали украинска значка преди ефир. Медията поднесе своите извинения.

Българската национална телевизия (БНТ) започна официална проверка по сигнал за недопустим натиск върху гост в ефира на медията. Изпълнителният директор на държавното студио „Орфей“ към Министерството на културата, Павел Павлов, съобщи, че е бил принуден да свали от ревера си значка с флага на Украйна непосредствено преди участието си в предаването „100% будни“.

В официално писмо до генералния директор на БНТ Милена Милотинова, Павлов определя случая като акт на цензура. Той подчертава, че носенето на символа е израз на лични убеждения и политическо мнение, което не е забранено от закона. Според него действията на служителите в телевизията нарушават задълженията на обществената медия за плурализъм и безпристрастност.

Ръководството на БНТ реагира с официална позиция, в която поднесе извинения на госта. От медията са категорични, че не съществува нито официална, нито неофициална политика за ограничаване на свободата на изразяване или носенето на символи, подкрепящи Украйна. Телевизията уверява, че не са давани инструкции за подобни забрани и всички обстоятелства около записа на празничното предаване ще бъдат изяснени.

Инцидентът се случва на фона на засилено обществено внимание към интериора на студията в държавната телевизия. Само часове по-рано конституционният съдия Янаки Стоилов коментира в ефир дизайна на декора, чиито синьо-жълти цветове съвпадат с тези на украинското знаме, и попита дали не е необходима неговата промяна.

history

Последна актуализация

01.05.2026 |
schedule 09:44

Ако имате информация за предстоящо събитие или текст, който искате да споделите, можете да използвате бутона “Добави новина” на началната страница или да се свържете с екипа ни на имейл: info@regionite.info.

Росен Димитров

Росен Димитров

verified Автор

Коментари (0)

Все още няма коментари. Бъдете първи!

Добави коментар