post_add Добави новина
Застрашена ли е чешката бирена култура? Страната се бори за място в ЮНЕСКО
Любопитно 06.04.2025

Застрашена ли е чешката бирена култура? Страната се бори за място в ЮНЕСКО

Намаляващите посещения в кръчмите заплашват вековни традиции.

С надеждата да опази традицията на чешката бира, медийният консултант Габриела Галеткова редовно посещава местен пъб в Прага. За нея истинската стойност на чешката бирена култура не е в бутилката вкъщи, а в социалната връзка, която се създава в типичната кръчма с халба Pilsner и гъста пяна.

Докато все повече чехи се отказват от излизанията заради по-високи цени, професионалистите в сектора настояват чешката бирена култура да бъде включена в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Според Томаш Слунецко, ръководител на Чешката асоциация за бира и малц, чешката бира е с глобална репутация:

„Където и да отидете по света, хората ви питат за чешка бира.“

Над хилядолетие история в бутилка

Чешката традиция в производството на бира има над 1000 години история. В страната оперират над 550 пивоварни, включително около 500 малки, които се появяват през последните 20 години. Годишно се произвеждат близо 20 милиона хектолитра бира, от които една четвърт се изнасят, основно за страни като Германия, Полша, Словакия и Унгария.

Въпреки това, потреблението на бира на глава от населението намалява – от 143 литра през 2010-те до 128 литра през 2023 г., според Слунецко. Основни причини за спада са удвояване на цените, повишени данъци и поскъпване на суровините. Днес халба Pilsner Urquell в Прага струва около 70 крони (3 долара) – почти колкото бутилка вода.

От социално преживяване към дивана у дома

Пандемията от COVID-19 изостри тенденцията, като доведе до затваряне на 15% от заведенията и смяна на собствеността при други 15%. Днес само 30% от бирата се консумира в кръчми, в сравнение с предишните 50%.

Социологът Иржи Винопал подчертава, че срещите в кръчмите изпълняват ролята на "социална мрежа", сплотяваща общностите:

„Чешката бирена култура създава идентичност – както на местно, така и на национално ниво.“

Слунецко вярва, че жените могат да изиграят ключова роля в съживяването на културата, тъй като се наблюдава повишен интерес от тяхна страна към качествена храна, разнообразие от напитки и уютна атмосфера.

„Качеството заменя количеството. Кръчмата остава приятно място за срещи – и няма нищо лошо в това да пиеш бира“, завършва той.

history

Последна актуализация

06.04.2025 |
schedule 11:35
Росен Димитров

Росен Димитров

verified Автор