През 2025 г. хиляди хора по света ще отпразнуват своя 100-годишен юбилей. Родени през 1925 г., те са станали свидетели на безпрецедентни трансформации – от появата на пеницилина до ерата на TikTok, пише Euronews.
Според последни данни на ООН, на Земята живеят около 630 000 столетници – хора на възраст 100 и повече години.
Това екстремно дълголетие обаче е концентрирано в едва десет държави, разпръснати между Азия, Европа и Северна Америка.
Лидер по дълголетие е Япония с приблизително 123 000 души, навършили 100 години. Това прави всеки пети столетник в света японец.
Страната може да се похвали със забележителна средна продължителност на живота – 88 години за жените и 82 години за мъжете.
След Япония се нареждат:
- САЩ – около 74 000 столетници
- Китай – 49 000
- Индия – 38 000
❗️Ако се разгледа делът на столетниците спрямо населението, тогава европейски страни като Франция, Гърция и Италия изпреварват гигантите по население. Изключително впечатляваща е Япония, със 100 столетници на всеки 100 000 души, изпреварвана само от Хонконг (133 на 100 000).
На какво се дължи това дълголетие?
Според проф. Солвейг Кънингам от Нидерландския демографски институт, причините са комбинация от хранене, физическа активност и здравословна социална и екологична среда. Тя отбелязва, че мигрантите в Япония могат да дадат повече отговори, ако се сравни тяхното здравословно остаряване с това на местните жители.
🔬 Тайната на дълголетието отдавна интригува науката и вдъхновява общественото въображение. Популярни теории, като тази за т.нар. „сини зони“, предполагат, че ключовите фактори са здравословна диета, активен начин на живот, близки социални връзки и генетика.
Но има и скептицизъм – някои проучвания посочват възможни административни грешки или измами, които може да изкривяват статистиката в определени държави. Въпреки това, експертите са на мнение, че основните тенденции в дълголетието са реални.
🌿 И макар да няма вълшебна рецепта, според учените, здравословният живот все още остава най-надеждният път към дълъг живот:
- балансирано хранене
- редовни физически упражнения
- избягване на алкохол и тютюн
- добър сън
- управление на стреса
- достъп до медицинска грижа