Ценовите равнища в европейските държави показват значителни разлики, като най-надеждният начин за сравнение е чрез индексите на ценовите равнища, базирани на паритети на покупателната способност (ППС).
Тези индекси отразяват каква покупателна сила има една и съща сума пари в различните страни спрямо средното за ЕС, съобщава Euronews.
Според последните данни на Евростат, събрани от проучвания на над 2000 потребителски стоки и услуги в 36 европейски държави, Швейцария остава най-скъпата страна през 2024 г. Цените там са с 84% над средното за ЕС, достигайки индекс от 184%.
На другия полюс е Турция, където цените са само 47% от средните за ЕС, или с 53% по-ниски.
В рамките на ЕС Люксембург е лидер с цени, които са с 51% над средното ниво. За разлика от него, България и Румъния са най-евтините страни в съюза, с ценови равнища около 57% от средното за ЕС. Това прави Люксембург около 2,7 пъти по-скъп от България и Румъния.
Сред другите страни с високи цени в ЕС са Дания (143%) и Ирландия (141%). От големите икономики Германия (109%) и Франция (108%) са малко над средното, докато Италия (98%) и Испания (91%) остават под него. Общо десет държави в ЕС имат ценови равнища над средното за съюза.
Страните от Западна и Северна Европа, като Швейцария, Исландия, Норвегия, Финландия, Дания, Ирландия и Люксембург, обикновено имат по-високи цени заради по-високите доходи, силните валути и по-високите разходи за живот.
В същото време страните от Централна и Източна Европа, като България, Румъния, Унгария, Полша и балтийските държави (Латвия, Литва, Естония), се отличават с по-ниски цени, което се дължи предимно на по-ниските разходи за труд.