"Тропически нощи" може да звучи като парти на плажа или освежаващ коктейл, но реалността е далеч по-малко забавна.
Всъщност, тропическите нощи – когато температурите не падат под 20°C – се превърнаха във все по-често срещано, потно явление в Европа от 80-те години на миналия век и нарушава живота и почивките по неочаквани начини.
Миналата година южните европейски летни дестинации – включително огряните от слънце брегове на Южна Италия, Хърватия, Турция и Гърция – се изпотиха през рекордно високи 23 тропически нощи, според нови данни.
Това е почти три пъти повече от средното от едва осем и далеч над предишния рекорд от 16 през 2012 г., съобщи Службата за изменение на климата "Коперник" на ЕС.
Тропическите нощи означават безсънни, лепкави часове в леглото, когато потни чаршафи се залепват за кожата и отварянето на прозорци не носи облекчение.
Дан Мичъл от британската Метеорологична служба каза, че нощните температури са "наистина важни за нашето здраве", защото това е частта от всеки ден, когато се възстановяваме. И ако не можем да се възстановим, това носи "цяла поредица от проблеми", предупреди той.
Тези горещи цифри дойдоха в най-горещата година в Европа. Но те не са еднократни. Климатичните промени правят атмосферата по-топла, носейки "топлинен стрес" през деня, както и през нощта.
Миналата година в Южна Европа също имаше 66 дни на "силен топлинен стрес" – когато дневните температури достигат "усещане като" температура от 32°C или по-висока – далеч над средната стойност от 29 дни.
Цената на безсънните нощи
Високите дневни температури, съчетани с горещи нощи, изтласкват границите на човешкия комфорт – и здраве.
Мадлен Томсън, ръководител на "Въздействия и адаптация към климата" във фондацията за здравни изследвания "Уелкъм", каза: "Европа се нагрява и ние не сме подготвени за щетите, които това ще нанесе на нашето здраве."
"Смъртните случаи от топлинен стрес са най-видимото въздействие. Но екстремната топлина не само убива – тя също така увеличава риска от сърдечни заболявания, усложнения при бременност и лошо психично здраве."
През палещото лято на Великобритания през 2022 г. се смята, че допълнителни 2800 души на възраст над 65 години са починали по причини, свързани с топлината.
Децата са особено уязвими, защото са малки и се затоплят по-бързо. Бременните жени, чиито тела вече се борят с регулирането на температурата, също са изложени на риск.
Докато климатизацията "ни помага да оцелеем", тя е енергоемка, все по-недостъпна и може да доведе до прекъсвания на електрозахранването, когато системата е претоварена, каза Илан Келман, професор по бедствия и здраве от университета в Рединг.
Земя, вино и огън
Но не само туристите усещат жегата.
"Икономическите последици са дълбоки", каза д-р Хана Клок, хидролог от университета в Рединг, включително за фермерите, които се борят с изсъхващи култури и корава почва.
Реколтата от вино миналата година беше намалена, като индустрията я описа по различен начин като "мрачна" и "ужасна".
Междувременно, докато маслиновите дървета бяха изсушени от жега и суша, тротоарите в Италия се стопиха, а пожар близо до Атина изгори почти 11 000 хектара (110 km2).
Туристическата компания "Интрепид Травъл" каза, че "определено е видяла увеличение на тежестта и честотата на екстремни метеорологични явления, които влияят на пътуванията ни в Европа".
Тя се адаптира към тази "нова реалност", като премахва пешеходните почивки в Турция през юли и август и организира нови летни пътувания до Скандинавия – с резервации от британци, които са се увеличили с 40% миналата година.
Гугъл каза на "Скай Нюз", че е открил нова, бързо нарастваща тенденция за търсения като "лятна почивка в Европа, която не е твърде гореща" и "кои летни дестинации нямат риск от горски пожари през юли".
По-горещо бъдеще
Рекордно горещото лято на 2024 г. може да е било екстремно, но е част от дългосрочна промяна, каза "Коперник".
Европа е най-бързо затоплящият се континент, затопляйки се два пъти по-бързо от средното за света – отчасти поради припокриването си с Арктика.
Времето все още варира значително, така че учените не могат да предвидят точния брой на тропическите нощи или горещи вълни тази година, но са уверени в тенденцията.
Мадлен Томсън, ръководител на "Въздействия върху климата" в "Уелкъм", каза: "Спешно трябва да намалим емисиите и да адаптираме нашите градове. Прости промени, като добавяне на зелени площи и водни пътища, могат да помогнат за охлаждане на градските райони и защита на общественото здраве."