На 21 май Православната църква отбелязва паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди българи празнуват имен ден днес, според данни на националната статистика.
Традиции и празненства из страната
Денят е със специална почит в района на Странджа, където е известен като Костадиновден и е неразривно свързан с древния ритуал нестинарство.
Град Пазарджик също отбелязва своя празник. Негово Светейшество българският патриарх Даниил ще отслужи Света литургия в храм в Елин Пелин.
Множество православни храмове и параклиси в страната носят името на Св. Св. Константин и Елена. Сред тях е и църквата „Св. Константин и Елена“ в село Гара Елин Пелин, близо до София.
Храмът в Гара Елин Пелин и неговото значение
„Този храм е един от най-величествените в Софийското равно поле. Само на няколкостотин километра се намира град Ниш, където е роден самият Константин Велики“, сподели отец Серафим Мишев, предстоятел на храма. Именно там, между 8:30 и 11:00 часа, патриарх Даниил ще отслужи Света литургия и ще извърши водосвет.
Отец Серафим Мишев подчертава, че в днешно време хората са насочени към "Vita activa" – трупане на богатства и печалба, за сметка на духовността. „Християнството за мнозина е престанало да бъде подвиг“, допълва той.
Наследството на Константин Велики
Животът на император Константин е пример за обратното. Благодарение на него през 313 г. християнството става разрешена религия в Римската империя, с което се слага край на гоненията срещу християните.
Заедно с майка си Елена, той заминава за Йерусалим, където откриват Кръста над гроба Господен. По време на неговото управление, през 325 г., е свикан и Първият вселенски събор в Никея, на който присъстват 318 епископи от Изтока и Запада. Оттогава започва и активното разпространяване на Божието слово.
„И с Божия помощ да се прави това, което Христос иска от нас – да бъдем милосърдни, да помагаме на бедните и всичко това, което е необходимо за нашето спасение“, завършва отец Серафим.