Вероятността София да посрещне Коледа със сняг е приблизително 43–44%. Това обяви синоптикът Симеон Матев, припомняйки, че въпреки зачестяващите Коледи без снежна покривка, миналият декември беше изключение с обилни валежи в планините.
В краткосрочен план обаче условия за снеговалеж липсват през следващите 3 до 5 дни, като сняг е възможен само над 2500 метра във високите части на планините, главно във вторник.
Времето през ноември се характеризира със студени сутрини, но с приятни следобеди. До следващата събота температурите ще останат по-високи от нормалните за сезона, като в Югоизточна България дори са възможни стойности над 20°C. Единствено Дунавската равнина е под влиянието на трайни мъгли, които се очаква да се разсеят до понеделник.
Матев предупреди, че качеството на въздуха се е влошило, особено в ниските райони, където вредните частици лесно се задържат. Най-тежко е положението в Източна Тракия, части от Дунавската равнина и Югоизточна България.
Минусови температури са вероятни чак към края на следващата седмица. Значително застудяване, което може да донесе сняг и на по-ниски височини, се очаква около 25–26 ноември.
Първите 7 до 10 дни на декември ще бъдат с температури около нормата, достатъчно ниски за производство на изкуствен сняг. Това дава възможност на ски курортите да започнат подготовка на пистите си, като много от тях се надяват да стартират сезона около 8 декември.
Относно мерките за ограничаване на автомобилния трафик и подобряване на качеството на въздуха в градовете, синоптикът заяви, че те ще имат ефект, само ако се подобри градският транспорт – например чрез оправяне на периферията и връзките, преди да се налагат забрани.
Все още няма коментари. Бъдете първи!