Ранното откриване на рак е ключово за успешното лечение, а нови проучвания от американски изследователи показват, че биомаркери в кръвта могат да сигнализират за наличието на тумор значително по-рано.
Учените са идентифицирали малки фрагменти от генетичен материал (ctDNA), отделяни от туморите, като потенциален индикатор.
Ако тези ДНК маркери могат да бъдат надеждно откривани чрез кръвен тест в широката практика, това ще революционизира ранната диагностика на злокачествени образувания.
"Три години е достатъчен период за интервенция", коментира Бърт Вогелщайн, онколог и изследовател от Университета "Джонс Хопкинс" в Мериленд.
В проучване, публикувано в списанието Cancer Discovery, той и екипът му твърдят, че през този период туморите вероятно са по-малко напреднали и съответно по-лесни за лечение.
Изследователите са анализирали кръвни проби от 26 участници в голямо здравно проучване, които са били диагностицирани с рак в рамките на шест месеца след вземането на пробите. Тези данни са сравнени с проби от 26 души, които не са развили рак. Целта на теста е била да се открие циркулираща туморна ДНК (ctDNA).
Чрез използването на усъвършенствани алгоритми и кръстосана проверка, учените са успели да открият мутации, свързани с рака, дори при изключително ниски концентрации.
Разработеният от тях тест, наречен MCED (Multiple Cancer Early Detector), е открил признаци на рак при осем от участниците в проучването, които по-късно са получили диагноза.
За шест от тези осем души са били налични по-ранни кръвни проби, взети между 3 и 3,5 години преди поставянето на диагнозата. При четирима от тях тестът MCED е открил следи от туморна ДНК, въпреки че концентрацията им е била 80 пъти по-ниска от тази в пробите, тествани по-късно.
Въпреки обещаващите резултати, предстои още много работа. Колкото по-рано е взета кръвната проба, толкова по-трудно е да се открият следи от ctDNA. Това налага разработването на по-чувствителни тестове, които да могат надеждно да засичат рак години преди клиничната диагноза.
"Това проучване демонстрира потенциала на MCED тестовете за ранно откриване на рак и установява чувствителността, необходима за успешното им използване", казва онкологът Бърт Вогелщайн.
Учените продължават активно да работят върху методи за ранна диагностика на рак, включително кръвни изследвания. Завършването на клиничните изпитвания и получаването на регулаторно одобрение остават съществени препятствия.
Независимо от предизвикателствата, има причина за оптимизъм. Всяко ново проучване в областта на ранното откриване на рак задълбочава разбирането за възникването на заболяването и начините за неговото засичане в най-ранни стадии. Напредъкът в лечението на рака, включително въвеждането на медикаменти, които се борят с множество видове злокачествени тумори, също дава надежда за подобряване на преживяемостта на пациентите.
"Откриването на рак години преди клиничната диагноза може да доведе до лечение с по-благоприятна прогноза", заявява Николаос Пападопулос, изследовател в Онкологичния център "Лудвиг".
Следващата стъпка за учените е да определят какви клинични мерки трябва да бъдат предприети след положителен резултат от теста.