Докато WhatsApp е едно от най-използваните приложения в Испания (и по света), което има много положителни страни, то крие и своите рискове. Заради огромното разпространение на платформата сред всички възрастови групи, киберпрестъпниците имат много по-голям шанс атаките им да успеят.
В Испания има над 35 милиона активни потребители на WhatsApp. Сред тях има хора с високи технологични познания, но и такива (обикновено по-възрастни), които имат по-ограничени дигитални умения и следователно са по-податливи да станат жертва на измами.
Най-добрият начин да се избегнат тези измами е като ги познаваме. Сега Националният институт по киберсигурност (Incibe) алармира за нова измама, при която нападателите използват видеообаждане, за да откраднат профила на потребител в WhatsApp, да имитират самоличността му и да искат пари (Bizums) от неговите контакти.
Как протича измамата?
Всичко започва с видеообаждане от контакт, който имате запазен в приложението – това може да бъде вашият партньор, приятел или член на семейството. При самото обаждане обаче нищо не се вижда, само тъмнина. Закачката е в това, че жертвата съобщава, че не вижда нищо. Тук киберпрестъпникът, който се представя за познатия ви, отговаря, че има проблем с устройството си и ви моли да споделите екрана си, за да провери дали така ще проработи, съобщава Incibe на уебсайта си.
В този момент потребителят получава SMS известие от WhatsApp с код за сигурност, който също е видим за киберпрестъпника, тъй като екранът е споделен.
От този момент нататък жертвата губи достъп до приложението на Meta. Впоследствие някои от нейните контакти започват да съобщават, че са получили съобщение в WhatsApp от откраднатия профил, което спешно им иска пари чрез Bizum, докато други са помолени за код, който току-що са получили по SMS.
Какво да правим, ако станем жертва?
Incibe обяснява, че първите стъпки, които трябва да се предприемат в такъв случай, са да предупредите всичките си контакти, за да не станат и те жертва на измама, както и да уведомите контакта, от когото сте получили видеообаждането, тъй като и неговият профил е бил откраднат.
След това организацията съветва да преинсталирате приложението, за да принудите получаването на нов код. Ако получите съобщение, че трябва да изчакате между 9 и 11 часа, опитайте по-късно. Също така е необходимо да се свържете с поддръжката на приложението за съобщения за помощ.
Превенция е ключът!
Incibe също така сподели няколко стъпки за предотвратяване на подобни измами:
-
Активирайте двуфакторна верификация (проверка в две стъпки).
-
Не споделяйте екрана си, освен ако не сте абсолютно сигурни с кого разговаряте.
-
Никога не предоставяйте и не споделяйте никакви кодове, които получавате.
Бъдете бдителни и информирани, за да се предпазите от онлайн измами!