"Протестът тази вечер е последен опит да бъдем чути преди ефективни стачни действия! От съсловието говорим вече 5 години, какво ли не правихме - властта нехае. Отсега нататък отговорността ще бъде на политиците и тези, които управляват здравната система."
Това заяви пред БНР Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти, по повод насрочените за тази вечер протести в шест големи български града.
Тревожната реалност: Ниски заплати и липса на кадри
По думите на Илиева, основните заплати на медицинските специалисти – включително медицински сестри, акушерки и лаборанти – варират между 1200 и 1800 лева. Тази ниска оценка на труда обезсърчава младите хора. "Няма интерес сред младите - да учат 4 години за 1200 лева заплата накрая. Тази професия си отива, дори кадри с образование и опит се преквалифицират", алармира Илиева.
Според нея, в момента в системата работят 23 хиляди медицински специалисти, докато българското здравеопазване има нужда от още 30 хиляди. Катастрофалният недостиг на персонал води до претоварване: "95% от специалистите работят на повече от едно място. А натовареността води до умора и грешки в работата."
Искания и бъдещи действия
"Настояваме за незабавно прилагане на увеличението на заплатите. Няма време да чакаме. Ще се стигне до закриване на отделения и дори на болници, заради липса на кадри", категорична е Мая Илиева.
Тя съобщи, че през следващата седмица предстои среща в парламентарната здравна комисия, където ще бъдат конкретизирани решения на проблемите. Илиева подчерта, че протестът не е само за заплати: "От обещания ни дойде до гуша. Не протестираме само за заплати. Трябва да има политика за осигуряване на кадри в системата - да запазим работещите специалисти и да привлечем нови."
Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти изрази надежда, че при евентуални ефективни протести ще получат подкрепа не само от лекари и студенти, но и от цялото общество.