Максимумът на метеорния поток Лириди ще настъпи в следобедните часове на 22 април 2025 г., съобщи за БТА Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия с НАО при БАН и преподавател в Катедра „Астрономия“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
След продължителен период без интензивни метеорни потоци, Лиридите ще предложат средно висока активност, като зенитното часово число (брой метеори на час при идеални условия) ще достигне около 18. Това означава до 18 бързи метеора на час, навлизащи в земната атмосфера със скорост от 49 км/сек.
Кога и къде да наблюдаваме Лиридите?
Максимумът ще бъде около 16:30 ч. българско време, но най-доброто време за наблюдение ще бъде след 22:00 ч., когато радиантът на потока – точката, от която сякаш излитат метеорите – се издига над североизточния хоризонт в съзвездието Лира.
Най-добрите условия се очакват в края на нощта срещу 23 април, когато радиантът е високо в небето, а Луната, която ще изгрее едва в 04:21 ч. за София с 29% осветеност, няма да пречи съществено на наблюденията.
Интересни факти за Лиридите
-
Лиридите са активни всяка година между 16 и 25 април.
-
Родителското тяло на потока е дългопериодичната комета C/1861 G1 (Тачър), която обикаля Слънцето веднъж на 415 години.
-
За последно тя е преминала близо до Слънцето на 3 юни 1861 г.
Пенчо Маркишки, автор на книгата „Гид на любителя астроном“, съветва ентусиастите да се насочат към места с тъмно небе, далеч от светлинно замърсяване, за да се насладят на впечатляващия метеорен спектакъл.