Според проучване на глобална компания за подбор на персонал, едва една четвърт от работниците по света разполагат с обучение за ефективно използване на изкуствения интелект на своето работно място. В същото време, 13% от тях вече са загубили работата си поради внедряване на изкуствен интелект.

Проучването, което е представено и в България, разкрива, че 40% от служителите се тревожат за дългосрочната сигурност на работните си места заради нарастващото присъствие на изкуствения интелект. Тези опасения водят до тенденция, при която почти 80% от работниците предпочитат да не сменят текущата си работа, за да избегнат рисковете, свързани с технологичните промени.

Освен това, работниците, които се чувстват заплашени от влиянието на изкуствения интелект, са по-склонни към професионално прегаряне. Данните сочат, че всеки четвърти служител е изпитал симптоми на бърнаут през последната година.

Надежда Василева, изпълнителен директор на компанията в България, подчертава значимостта на усилията на работодателите за повишаване на уменията на служителите и подготовката им за дигиталния преход на трудовия пазар. Въпреки това, половината от работниците се съмняват в способността на мениджърите да се справят ефективно с промените и да управляват рисковете, свързани с внедряването на изкуствения интелект в работния процес.