"Blake's 7" е британски научнофантастичен телевизионен сериал, създаден от Тери Нейшън, известен с работата си по "Doctor Who" и създаването на Далеките.
Излъчен за първи път по BBC1 на 2 януари 1978 г., сериалът проследява приключенията на група бунтовници, водени от политическия дисидент Родж Блейк, в борбата им срещу тоталитарната Теранска федерация.
Екипажът използва напреднал чуждестранен космически кораб, наречен "Либератор", за да предизвиква авторитета на Федерацията.
С четири сезона и общо 52 епизода, излъчени до 21 декември 1981 г., "Blake's 7" се превръща в култова класика, ценена за своите мрачни теми, морална амбивалентност и силна характеризация, въпреки скромния си бюджет и често критикуваните специални ефекти.
История
Замисъл и развитие (1975–1976)
Идеята за "Blake's 7" възниква през 1975 г., когато Тери Нейшън представя концепцията на Рони Марш, ръководител на сериалите в BBC, с намерение за съвместни продукции с американски канали. Първоначално замислен като "космически уестърн приключение", сериалът е описан като история за група злодеи на космически кораб, планиращи инвазия на Земята. През април 1976 г. Нейшън подава пилотния сценарий, озаглавен "Cygnus Alpha", а през ноември същата година BBC поръчва 13 епизода, които да заменят сериала "Softly, Softly: Taskforce". Сериалът е обявен през юни 1977 г. като "нова и мащабна телевизионна поредица за космически приключения", разположена в "третия век на втория календар" с бюджет от £750,000.
Първи сезон (1978)
Първият сезон започва излъчване на 2 януари 1978 г. по BBC1, като епизодите се излъчват предимно в понеделник вечерта в 19:15 ч. Сериалът постига средна гледаемост от 9,2 милиона зрители и е добре приет от публиката, въпреки конкуренцията с популярни програми по ITV като "Coronation Street". Всички 13 епизода са написани от Тери Нейшън, с Дейвид Малоуни като продуцент и Крис Баучър като редактор на сценарии. Кастингът включва Гарет Томас като Родж Блейк, Пол Дароу като Кер Авон, Майкъл Кийтинг като Вила Рестал, Джан Чапел като Кали, Сали Книвет като Джена Станис и Дейвид Джаксън като Олаг Ган. Герои като Сервалан и Травис са представени по-късно в сезона.
Втори сезон (1979)
Планирането на втория сезон започва през януари 1978 г., с сюжетна арка, фокусирана върху атаката на Блейк срещу компютърния контрол на Федерацията. Излъчването започва на 9 януари 1979 г., предимно във вторник в 19:20 ч., но гледаемостта спада до 7 милиона зрители. Героят Ган е убит, а Стивън Грейф, игран Травис, е заменен от Брайън Краучър поради контузия. След края на сезона Гарет Томас и Сали Книвет напускат сериала, отбелязвайки значителна промяна в актьорския състав.
Трети сезон (1980)
Третият сезон, излъчен от 7 януари до 31 март 1980 г., продължава без Блейк, като сюжетът се върти около търсенето му от екипажа. Въвеждат се нови герои – Стивън Пейси като Тарант и Джозет Саймън като Дайна. Корабът "Либератор" е унищожен в последния епизод "Terminal", а средната гледаемост достига 9,5 милиона зрители. По време на излъчването на финала BBC обявява четвърти сезон, което изненадва както екипа, така и публиката.
Четвърти сезон (1981)
Четвъртият сезон, излъчен от 28 септември до 21 декември 1981 г., се сблъсква с производствени предизвикателства, включително унищожените декори на "Либератор". Нов продуцент, Веър Лоримър, и редакторът на сценарии Крис Баучър въвеждат нов космически кораб, "Скорпио", и планетарна база на Ксенон. Джан Чапел (Кали) е заменена от Глинис Барбър като Сулин. Сезонът завършва с контроверсиален финал, в който повечето главни герои са убити в престрелка, предизвиквайки силни реакции сред зрителите. Средната гледаемост е 8,5 милиона.
Малко известни факти
Производство и бюджет
-
Нисък бюджет: Сериалът разполага с изключително ограничен бюджет, като за специални ефекти се отделят само £50 на епизод. Дизайнерът на специални ефекти изразходва целия бюджет за епизода "Space Fall", вдъхновен от "Star Wars", което води до финансови затруднения за останалите епизоди от първия сезон.
-
Рециклиране на реквизит: Поради бюджетните ограничения се използват реквизити от други продукции. Например конзолата на затворническия кораб "Лондон" е лазерното оръжие на Скараманга от "The Man with the Golden Gun".
-
Автентични реакции: Актьорите често не са предупреждавани за експлозии на снимачната площадка, което води до неподправени реакции на изненада или страх.
Актьори и герои
-
Сравнение с "Firefly": Пол Дароу, изпълнител на ролята на Кер Авон, сравнява американските сериали "Firefly" и "Serenity" с "Blake's 7", наричайки ги "днешният 'Blake's 7'" заради сходствата в темите за бунтовници срещу авторитарна власт.
-
Импровизация на Дароу: След напускането на Тери Нейшън, Дароу започва да играе Авон като постепенно губещ разсъдъка си, за да компенсира несъгласуваността в сценария.
-
Участия на актьорите: Майкъл Кийтинг (Вила Рестал) е единственият актьор, участвал във всички 52 епизода, докато Пол Дароу (Кер Авон) участва в 51, пропускайки само първия епизод "The Way Back".
-
Романтика на снимачната площадка: Стивън Пейси (Тарант) и Глинис Барбър (Сулин) имат романтична връзка по време на снимките, което вероятно влияе на тяхната екранна химия.
Идеи и планове
-
Кросоувър с "Doctor Who": Гарет Томас и Том Бейкър, звездата на "Doctor Who", искат кросоувър, в който героите им да се разминат в коридор и да се поздравят, но идеята е отхвърлена от продуцентите. Освен това инвазията от Андромеда в края на втория сезон първоначално е предвидена да бъде инвазия на Далеките, също създадени от Нейшън.
-
Незавършени сценарии: Сценарият "Death Squad" от Пип и Джейн Бейкър, включващ супер-войници и заложническа ситуация с Джена, е изоставен поради финансови и качествени причини.
-
Опити за рестартиране: След края на сериала има многобройни неуспешни опити за рестартиране, включително планове за телевизионен филм през 2000 г., минисериал през 2003 г. и анимационна поредица през 2005 г..
Финалът
-
Контроверсиален финал: Сериалът завършва с шокиращ финал в епизода "Blake", в който повечето главни герои са убити в престрелка. Това е умишлено решение на редактора на сценарии Крис Баучър, за да се предотврати създаването на пети сезон, предизвиквайки силни реакции сред феновете.
-
Смъртта на Блейк: Гарет Томас настоява за графична смърт на героя си Родж Блейк, използвайки допълнителни пиротехнически ефекти, за да е сигурен, че героят няма да се върне. Това го оставя задъхан и с натъртвания след снимките.
Наследство
Въпреки че "Blake's 7" не достига масовата популярност на други научнофантастични сериали от епохата, той остава влиятелен и обичан от феновете си. Сериалът е похвален за своята оригиналност и дързост да изследва мрачни и сложни теми, като оказва влияние върху по-късни произведения като "Firefly", "Farscape" и "Lexx". "Blake's 7" продължава да живее чрез аудио драми и романи, произведени от компании като Big Finish Productions, които включват оригиналния актьорски състав, поддържайки интереса на феновете и подчертавайки трайното му наследство в жанра на научната фантастика.
Аспект |
Детайли |
---|---|
Създаване |
Създаден от Тери Нейшън, известен с Далеките за "Doctor Who". |
Период на излъчване |
2 януари 1978 г. – 21 декември 1981 г., четири сезона, 52 епизода. |
Средна гледаемост |
Сезон 1: 9,2 млн.; Сезон 2: 7 млн.; Сезон 3: 9,5 млн.; Сезон 4: 8,5 млн. |
Основни герои |
Родж Блейк, Кер Авон, Вила Рестал, Джена Станис, Кали, Олаг Ган, Тарант, Дайна, Сулин. |
Ключови елементи |
Космически кораб "Либератор" (сезони 1–3), "Скорпио" (сезон 4), Теранска федерация. |
Влияние |
Вдъхновява "Firefly", "Farscape", "Lexx"; продължава с аудио драми и романи. |