post_add Добави новина
Индия въвежда задължително използване на рециклирана пластмаса в напитките, за да намали отпадъците
Свят 10.04.2025

Индия въвежда задължително използване на рециклирана пластмаса в напитките, за да намали отпадъците

Ново правило изисква от гигантите в производството на напитки да използват рециклирани материали в опаковките си, целящо устойчива кръгова икономика.

Индия предприема смели стъпки за намаляване на пластмасовите отпадъци с ново правило, изискващо от гигантите в производството на напитки да използват рециклирани материали в опаковките си, съобщи The Economic Times.

От 1 април 2025 г. компании като Coca-Cola и PepsiCo трябва да използват изключително PET бутилки с поне 30% съдържание на рециклирана пластмаса.

Този процент ще се увеличава с 10% годишно, докато достигне 60% до фискалната 2028-29 година.

Крайната цел на това ново правило е устойчива кръгова икономика, при която пластмасовите бутилки се събират, рециклират и се правят нови бутилки.

За обикновените потребители това може да означава леко по-високи цени в краткосрочен план, тъй като компаниите могат да прехвърлят част от очакваното 30% увеличение на разходите. Въпреки това, дългосрочните ползи включват по-малко замърсяване с пластмаса в обществените пространства и водните пътища.

Политиката може също така да вдъхнови иновации в опаковките, като компаниите проучват алтернативи като биоразградими или растителни материали.

Но преходът няма да е лесен. Органът за безопасност и стандарти на храните в Индия разрешава само пет завода за производство на рециклиран PET за хранителни цели и капацитетът на всичките пет заедно покрива само 15% от средното търсене.

PET бутилките в момента представляват около 70% от опаковките за напитки в Индия, тъй като се считат за по-удобни от стъклото и по-евтини от консервите.

Някои компании обмислят съдебни действия, като един неназован изпълнителен директор каза пред The Economic Times:

„Може да се наложи да прибегнем до правни средства и да поискаме предварително спиране, ако крайният срок не бъде удължен. Времето е лошо, преди пика на лятото. Ние инвестираме в капацитет, но увеличаването на капацитета отнема две-три години.“

Въпреки че тази политика тласка големите компании за напитки в по-зелена посока, като им помага да поемат по-голяма отговорност за въздействието си върху околната среда, те все още имат дълъг път да извървят, за да се справят с екологичния си отпечатък.

history

Последна актуализация

10.04.2025 |
schedule 09:15
Росен Димитров

Росен Димитров

verified Автор