post_add Добави новина
2024: Най-горещата година в историята заради рекордни парникови газове
Свят 19.03.2025

2024: Най-горещата година в историята заради рекордни парникови газове

Топенето на ледници, покачването на морското равнище и екстремните климатични явления приближават света до опасен праг

Рекордните нива на парникови газове доведоха до най-високите глобални температури в историята през 2024 г., ускорявайки топенето на ледници и морски лед, покачвайки морското равнище и приближавайки света до ключовия праг на затопляне, предупреди Световната метеорологична организация (WMO) в сряда.

Според годишния климатичен доклад на WMO, средната глобална температура през 2024 г. е била с 1.55°C над прединдустриалните нива, което е с 0.1°C повече от предишния рекорд през 2023 г.

Опасното доближаване до Парижкия праг

През 2015 г., държавите по света се споразумяха чрез Парижкото споразумение да ограничат глобалното затопляне до 1.5°C над средните нива за периода 1850-1900 г..

Според предварителните оценки на WMO, дългосрочното средно увеличение на температурите в момента е между 1.34°C и 1.41°C, което означава, че все още не е преминат ключовият праг, но е опасно близо до него.

„Важно е да се уточни, че единична година с температура над 1.5°C не означава, че прагът от Парижкото споразумение е официално преминат“, заяви Джон Кенеди, научен координатор на WMO и водещ автор на доклада.

Той обаче предупреди, че несигурността в данните не изключва напълно тази възможност.

Катастрофални последици по целия свят

Докладът посочва, че освен парниковите газове, други фактори също са допринесли за повишаването на температурите през 2024 г., включително:

  • Промени в слънчевия цикъл
  • Мащабно вулканично изригване
  • Намаляване на охлаждащите аерозоли

Макар в някои региони температурите да са се понижили, екстремни метеорологични явления нанесоха тежки поражения в световен мащаб. Суши доведоха до недостиг на храна, а наводнения и горски пожари принудиха 800 000 души да напуснат домовете си – най-високият брой на разселени хора от 2008 г. насам.

Океаните и ледниците – алармиращи данни

Океанските температури достигнаха най-високите нива в историята, като скоростта на затопляне се ускорява. Увеличените концентрации на CO₂ също водят до повишена киселинност на океаните, което заплашва морските екосистеми.

Междувременно, ледниците и морският лед продължават да се топят с тревожни темпове, което доведе до нов рекорд в покачването на морското равнище.

  • Между 2015 и 2024 г., морското равнище се е покачвало със средно 4.7 мм на година
  • За сравнение, между 1993 и 2002 г. средното покачване е било 2.1 мм на година

Джон Кенеди също предупреди за дългосрочните последици от разтапянето на ледовете в Арктика и Антарктика:

„Промените в тези региони могат да повлияят на цялостната океанска циркулация, която от своя страна определя климата в световен мащаб. Това, което се случва на полюсите, не остава само там.“

history

Последна актуализация

19.03.2025 |
schedule 07:42
Росен Димитров

Росен Димитров

verified Автор