Българското кемпер общество (БКО) обяви предстоящи протести в знак на категорично несъгласие с публикувания за обществено обсъждане проект на Наредба за условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона „А“ и в зона „Б“ извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги. От организацията призовават за широка подкрепа от българските граждани, които ценят „най-природосъобразния български туризъм“ и ще обявят точната дата на протеста на по-късен етап.
Според БКО, новата проектонаредба предвижда всяко временно разполагане на палатка, кемпер или каравана в зона „А“ и „Б“, извън плажове и дюни, да става само на предварително разрешени места, одобрени със заповед на кмета.
Организацията подчертава, че това включва и частни имоти, което на практика означава, че „всички хора, които къмпират, излизат извън закона, защото такива места няма“. Това е "значителна, буквално абсурдна, административна тежест", която "изключва възможността за свободно къмпиране", коментират от БКО.
От Българското кемпер общество изразяват разочарование, че публикуваният текст на проектонаредбата съдържа „минималистични промени, взети проформа от гражданските и експертни организации“.
Те настояват единствено легитимният подход е работната група да се върне към последната редакция от 5 февруари 2024 г., която според тях постига принципно начало на регулация на къмпирането в България, а не забрана.
БКО настоява министърът на туризма да предприеме спешни действия за законодателни изменения в полза на сектора, обществото и държавния интерес. От организацията изтъкват, че „в развита Европа, където е налице ясна и коректна регулация, а не забрана - къмпинг туризмът е многомилиарден сегмент от икономиката“.
Според организацията, настоящите текстове на проектонаредбата изключват редица ключови елементи, необходими за развитието на къмпинг туризма, като:
-
Ясни дефиниции на места за къмпиране, включително кемпер стопове.
-
Облегчен способ за създаването им.
-
72-часовата опция за свободно къмпиране.
-
Инструменти и стимули за общините да създават места за къмпиране.
-
Електронно приложение, което да обслужва къмпирането в страната.
-
Механизъм за плащането на такса „смет“.
Проектът на наредбата беше публикуван за обсъждане във вторник в Портала за обществени консултации.
В него се предвижда местата за временно разполагане да не се категоризират като къмпинги по смисъла на Закона за туризма.
Те могат да се обособяват във всякакъв вид собственост – държавна, общинска, частна, в горски и земеделски земи, както и в незастроени имоти в урбанизирани територии, без промяна на предназначението им.