Разрешение за строеж на фотоволтаични системи с мощност между 20 и 50 киловата, предназначени за собствено ползване, вече ще се издава в рамките на един месец след подаване на заявление. При липса на отговор от институциите в този срок, ще се прилага мълчаливо съгласие – тоест, разрешението се счита за автоматично издадено.
Тази промяна премахва една от основните бюрократични пречки пред по-широкото използване на соларни панели върху покриви и фасади на сгради. Нововъведенията са част от законопроекта за изменение на Закона за енергията от възобновяеми източници, приет на второ четене в Народното събрание.
Подобна процедура се въвежда и за малки фотоволтаици до 10,8 киловата, които ще могат да се присъединяват към електрическата мрежа в срок от един месец след подаване на документи към съответния оператор.
Допълнително са регламентирани срокове и за разрешения за строеж на ВЕИ централи с различна мощност. За термопомпи, използващи геотермална енергия, с мощност до 50 мегавата, срокът е 3 месеца, а за всички други съоръжения – един месец.
В проекта е заложено и прилагането на ускорена административна и съдебна процедура при обжалване на инвестиционни проекти за ВЕИ централи, включително съоръжения за присъединяването им към мрежата. Това важи и за спорове, свързани с опазване на околната среда и биологичното разнообразие.
Освен това, във всяка от 265-те общини в България ще бъде създаден център за административно обслужване, който ще отговаря за всички процедури по Закона за устройство на територията (ЗУТ), както и за разрешения за присъединяване към електрическата или топлопреносната мрежа. До момента тези центрове отговаряха само за разрешенията, свързани със зелена енергия.